تبلیغات
فوتبالیستهای ترکالکی - ۳۲ سکانس به یاد ماندنی از ۴۴ سال دربی(13)
دربـاره مـا
آمـار بـازدیـد سـایـت
آخـریـن مـطـالـب
مـوضـوعـات سـایـت
آرشـیـو مـطـالـب
نرم افزارهای کاربردی
 

۳۲ سکانس به یاد ماندنی از ۴۴ سال دربی پایتختخبرگزاری تسنیم: دربی سنتی تهران به ایستگاه هفتاد و هفتم خود رسیده و این بازی همواره حساس با خاطرات تلخ و شیرین بسیاری همراه بوده است. مرور این خاطرات همراه با تصاویر خالی از لطف نیست.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، از 16 فروردین 1347 که نخستین دربی استقلال و پرسپولیس با تساوی بدون گل به پایان رسید تا 6 بهمن 1391 که نتیجه‌ای مشابه رقم خورد 76 دربی برگزار شده و جمعه 15 شهریور 1392 دربی 77 در حالی برگزار خواهد شد که انبوهی از خاطرات تلخ و شیرین در پس ذهن هواداران میلیونی پرسپولیس و استقلال باقی مانده و بی تردید مرور چندین باره این خاطرات همچنان نوستالوژیک و هیجان برانگیز است.

در ادامه 32 دربی خاطره انگیز از مجموع 76 دربی برگزار شده را مرور می‌کنیم.

1.دربی سوم - 13 مرداد 1348 (ورزشگاه شیرودی): نخستین برد دربی برای استقلال رقم خورد. بعد از دو تساوی بدون گل، آبی پوشان تهران با نتیجه 3 بر یک مقابل پرسپولیس پیروز شدند. در این دیدار احمد منشی زاده با گل دقیقه 8 خود نخستین گلزن دربی نام گرفت و دو گل دیگر استقلال را علی جباری(44) و کارو حق وردیان(88) به ثمر رساندند. تک گل پرسپولیس نیز توسط ناظم گنجاپور در دقیقه 72 به ثمر رسید. این دیدار 20 هزار نفر تماشاگر داشت.

2.دربی چهارم - 17 بهمن 1348 (ورزشگاه شیرودی): این دیدار تا دقیقه 82 با گلی که غلامحسین مظلومی در نهمین دقیقه بازی به ثمر رسانده بود، جریان داشت. اعتراض ناگهانی کادر فنی پرسپولیس بازی را به تعطیلی کشاند و عزیز اصلی نخستین سیلی از چک‌های معروفش را در این دیدار بر صورت ابوالقاسم حاج ابوالحسن داور مسابقه نواخت. این دربی 25 هزار نفر تماشاگر داشت. در نهایت فدراسیون وقت این دیدار را 3 بر صفر به سود استقلال اعلام کرد.

3.دربی ششم - 27 دی 1349 (ورزشگاه شیرودی): این بازی تا دقیقه 75 یک بر یک مساوی در جریان بود تا اینکه بازیکنان تیم پرسپولیس به دلیل اعتراض به نحوه قضاوت داور زمین را ترک کردند. براساس رای صادره از سوی فدراسیون فوتبال تیم استقلال با نتیجه 3 بر صفر برنده بازی شد. با این نتیجه استقلال به رکورد چهار برد پیاپی در دربی دست یافت. پرسپولیس ابتدا در دقیقه 2 توسط حسین کلانی به گل رسید اما گل دقیقه 75 استقلال توسط عباس مژدهی بازی را به جنجال کشاند. در این دیدار که 15 هزار تماشاگر داشت عزیز اصلی دومین سیلی معروف خود را روانه صورت ارشد برازنده داور دیدار کرد.

4.دربی هشتم - 15 بهمن 1350 (ورزشگاه شیرودی): در این دربی اولین برد پرسپولیس و البته یکی از بهترین نتایج این تیم در دربی رقم خورد. سرخپوشان با نتیجه 4 بر یک از سد حریف خود گذشتند. حسین کلانی(43٬90)، صفر ایرانپاک(56) و محمودخوردبین(75) برای پرسپولیس گلزنی کردند و علی جباری نیز تک گل استقلال را به ثمر رساند. داور این دیدار داود حیدری بود.

5.دربی دوازدهم - 16 شهریور 1352(ورزشگاه آزادی): شیرین ترین خاطره تماشاگران پرسپولیس که با گذشت سال ها همچنان بارزترین نمایه فخر فروشی آنان به آبی پوشان است. دیداری که پرسپولیس در آن با 6 گل حریفش را شکست داد. همایون بهزادی(50٬86٬90)، ایرج سلیمانی(45٬56) و حسین کلانی(32) توانستند این برتری تاریخی را برای سرخپوشان رقم بزنند.

بی تردید همایون بهزادی ستاره این دیدار بود. تماشاگر این دیدار 60 هزار نفر و داور بازی نیکولای پتری چیانو بود.

6.دربی چهاردهم - 4 خرداد 1353(ورزشگاه آزادی): بازی با تساوی بدون گل به دقایق پایانی رسیده بود که حسن روشن در دقیقه 88 گل برتری استقلال را به ثمر رساند. روشن در این روز 18 سال و 357 روز سن داشت و جوان‌ترین گلزن دربی لقب گرفت. داور این دیدار رودلف شرر بود.

7. دربی هجدهم - 27 اسفند 1354 (ورزشگاه شیرودی): استقلال در دقیقه 20 بازی توسط مسعود مژدهی به گل رسید، در دقیقه 85 خوردبین توپی را که از علیرضا عزیزی دریافت کرده بود شوت کرد، توپ به زیر تیر افقی خورد، به سمت دروازه رفت و سپس به سمت بیرون چرخید که در این لحظه منصور رشیدی با زیرکی توپ را از آن خود کرد. محمد صالحی داور دیدار هنوز تصمیم خاصی نگرفته بود که منوچهر نظری – کمک داور بازی – اعلام گل کرد و صالحی هم با دمیدن در سوت خود مرکز زمین را نشان داد و جنجال بعد از آن شروع شد. بازی با اعتراض استقلالی ها چند دقیقه به تعویق افتاد و در نهایت با اخراج مژدهی به پایان رسید. مجله تاج بعد از این دیدار با چاپ عکسی مدعی بود که توپ وارد دروازه استقلال نشده است.

8. دربی بیست و دوم - 25 آبان 1358 (ورزشگاه شیرودی): این دیدار دوستانه که به مناسبت بزرگداشت مرحوم علی دانایی فرد، برگزار شد با گل دقیقه 42 غلامرضا فتح آبادی یک بر صفر به سود استقلال در جریان بود که  در دقیقه 75 به دلیل هجوم تماشاگران به داخل زمین نیمه تمام ماند. با توجه به دوستانه بودن بازی همین نتیجه یک بر صفر برای این دیدار در نظر گرفته شد. داور بازی هروس باغومیان بود. شاید باغومیان شانس آورد که در این دیدار خبری از عزیز اصلی نبود تا سه گانه سیلی‌های او با زدن این داور تکمیل شود.

9. دربی بیست و ششم - 15 مهر 1362 (ورزشگاه آزادی): استقبال بی‌نظیر تماشاگرانی که تا کنار زمین آمده بودند این دیدار را خاطره انگیز و البته رکورددار پر تماشاگرترین بازی استقلال و پرسپولیس کرد. حدود 120 هزار نفر شاهد این دیدار بودند. این بازی که در آن ازدحام جمعیت باعث هجوم تماشاگران تا کنار خط طولی زمین و حتی نشستن روی نورافکن‌های ورزشگاه شده بود در نهایت با گل دقیقه 59 پرویز مظلومی به سود استقلال خاتمه یافت. داور این دیدار حمید خوشخوان بود.

10. دربی بیست و هفتم - 25 خرداد 1365 (ورزشگاه آزادی): بعد از وقفه‌ای سه ساله دربی تهران برگزار شد و نکته اصلی این دیدار حضور شاهرخ بیانی بازیکن محبوب استقلالی‌ها با پیراهن سرخپوشان در دربی بود. او 2 گل نیز برای پرسپولیس در این دیدار به ثمر رساند.  شاهرخ بیانی(12-پنالتی و52) و  ناصر محمدخانی(62) برتری 3 بر صفر پرسپولیس را در این دیدار رقم زدند. تعداد تماشاگران بازی 65 هزار نفر و داور آن منوچهر نظری بود.

11. دربی سی‌ام - 19 اسفند 1367(ورزشگاه آزادی): مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی؛ دیدار دو تیم با تساوی بدون گل تا ضربات پنالتی رسید که در ضربات پنالتی پرسپولیس با نتیجه 4 بر 2 پیروز شد.

مجتبی محرمی، رحیم یوسفی، محسن آشوری و مرتضی کرمانی‌مقدم پنالتی‌های پرسپولیس را گل کردند و جعفر مختاری‌فر و رضا حسن‌زاده دو پنالتی استقلال را گل کردند. هادی دزفولی این دیدار را در حضور 40 هزار تماشاگر قضاوت کرد.

12. دربی سی و سوم - 28 دی 1369 (ورزشگاه آزادی): تساوی در این دیدار می‌توانست پرسپولیس را قهرمان لیگ تهران کند اما شاهرخ بیانی در دقیقه 62 از روی نقطه پنالتی برای استقلال گلزنی کرد و رویای سرخ‌ها را به خطر انداخت. احمدرضا عابدزاده دروازه‌بان آن زمان استقلال پیش از بازی گفته بود به هر بازیکن پرسپولیس که دروازه‌اش را باز کند جایزه خواهد داد. این کار را فرشاد پیوس در دقیقه 75 انجام داد و صحنه گل او به عابدزاده و شادی گل پس از آن به یکی از صحنه‌های به یاد ماندنی از دربی‌های این دو تیم تبدیل شد. پرسپولیس قهرمان تهران شد و از جایزه عابدزاده به پیوس هم خبری نشد.

13. دربی سی و هشتم - 30 دی 1373 (ورزشگاه آزادی): دیداری که با قضاوت احمد ابهران به جنجال کشیده شد و هنوز خاطرات غبار گرفته‌ای از زد و خوردهای آن دیدار که آخرین نبرد نیمه تمام دو تیم تاکنون بوده، در اذهان باقی مانده است.  پرسپولیس که بعد از کنار گذاشتن علی پروین، حمید درخشان را روی نیمکت نشانده بود، در ابتدای نیمه دوم با پنالتی فرشاد پیوس(51) و ضربه سر بهزاد داداش‌زاده (56) با 2 گل جلو افتاد. به نظر می‌رسید پرسپولیس برنده این بازی از مرحله نیمه نهایی لیگ است (در آن سال لیگ در دو گروه برگزار می شد) اما تکل خشن رضا شاهرودی روی محمد تقوی و 10 نفره شدن پرسپولیس، جریان بازی را کاملاً دگرگون کرد.

ابتدا صادق ورمزیار در دقیقه 80 اختلاف را کم کرد و 6 دقیقه بعد ادموند اختر دروازه عابدزاده را باز کرد تا همه چیز برابر شود. بعد از این گل بود که مجتبی محرمی و امیر قلعه نویی در وسط زمین از خجالت هم درآمدند و بازی با هجوم تماشاگران به زمین نیمه تمام ماند. یک روز بعد، نتیجه بازی 3-0 به سود استقلال اعلام شد و چند بازیکن از هر دو تیم، با محرومیت های طولانی مواجه شدند. 

14. دربی سی و نهم - 7 بهمن 1373 (ورزشگاه آزادی بندرعباس): حوادث دربی سی و هشتم سبب شد دو تیم برای بازی برگشت به بندرعباس تبعید شوند. این دیدار با تساوی بدون گل خاتمه یافت و جریان بازی بسیار کسل کننده بود اما برگزاری دربی در شهری غیر از تهران و حضور برخی بازیکنان تازه وارد به جای ستاره‌های محروم شده در این دیدار از خاطرات این بازی بود.

15. دربی چهلم - 6 مرداد 1374 (ورزشگاه آزادی): از تیم داوری فینال جام جهانی 1994 ساندرو پل مجارستانی به عنوان داور وسط و محمد فنایی به عنوان یکی از کمک‌ها برای قضاوت این دیدار حضور داشتند. صحنه‌های این دیدار هم تبدیل به یکی از خاطره انگیزترین دربی‌های دو تیم و به ویژه هواداران استقلال شد. سه گل ادموند اختر(7)، صادق ورمزیار(16-پنالتی) و محمد تقوی(36) شوک کامل را به پرسپولیس وارد کرد.

مرتضی کرمانی‌مقدم(49) یکی از گل‌ها را پاسخ داد. آفساید اعلام شدن گل پیوس از سوی صادقی جو کمک داور مسابقه و ضربه کرمانی مقدم که با کف پای غلامپور از روی خط دروازه استقلال بازگشت داده شد از جمله صحنه های ماندگار دربی چهلم است.

16. دربی چهل و سوم - 20 تیر 1376 (ورزشگاه آزادی): استقلال با هدایت ناصر حجازی تیم قدرتمند و مدعی بود و بسیاری باور داشتند که این دیدار به سود آبی پوشان به پایان خواهد رسید. این دربی بازی خداحافظی فرشاد پیوس بود و با برتری سه بر صفر پرسپولیس به یکی از خاطره انگیزترین روزها برای پرسپولیسی‌ها تبدیل شد. ادموند بزیک(30)، مهدی مهدوی‌کیا(71) و بهنام طاهرزاده(87) برای سرخپوشان گلزنی کردند.

17. دربی چهل و ششم - 20 تیر 1378(ورزشگاه آزادی): فینال جام حذفی که با برتری 2 بر یک پرسپولیس خاتمه یافت. مهدی هاشمی‌نسب (12-پنالتی) و افشین پیروانی(85) برای پرسپولیس گلزنی کردند و سهراب بختیاری زاده دقیقه 50 تک گل استقلال را به ثمر رساند.

18. دربی چهل و هفتم - 23 آذر 1378 (ورزشگاه آزادی): در این بازی پرسپولیس از دقیقه 30 به بعد با اخراج 2 بازیکن خود 9 نفره شد. عمر مهنا داور عربستانی این بازی نادر محمدخانی و اسماعیل حلالی را با کارت قرمز اخراج کرد. دربی 47 یکی از تاریخی ترین دربی‌ها برای پرسپولیس شد چرا که با وجود بازی با 2 بازیکن کمتر در طول یک ساعت گلی از استقلال دریافت نکرد و آن مساوی بدون گل به اندازه یک برد برای هواداران پرسپولیس شیرین بود.

19. دربی چهل و نهم - 9 دی 1379 (ورزشگاه آزادی): نکته ویژه این دیدار، حضور مهدی هاشمی نسب در ترکیب اصلی استقلال بود. منصور پورحیدری در این بازی، هاشمی نسب را در خط حمله به کار گرفت اما این پرسپولیس بود که با پنالتی بهروز رهبری فرد در دقیقه 57 به گل اول رسید. 10 دقیقه بعد محمد نوازی با یک ضربه ایستگاهی از نزدیکی‌های خط اوت، بازی را به تساوی کشاند و در پنج دقیقه پایانی، هاشمی نسب گل دوم استقلال را زد و غش کرد. این گل هم دوامی نداشت و علی کریمی در دقیقه 87 بازی را به تساوی کشاند.

به گزارش تسنیم، این بازی هم جنجال داشت که شروع آن با مشتی بود که پرویز برومند به صورت پایان رافت زد و پس از آن هم نوبت به حمید استیلی و محمد نوازی  و تارتار و بقیه بازیکنان رسید که پس از سوت پایان بازی با مشت و لگد به جان یکدیگر بیفتند. این دعوا تاثیری بر نتیجه بازی نداشت ولی محرومیت هایی برای بازیکنان رقم زد و حتی شایعه شد چند بازیکن هم چند شب را در کلانتری مانده‌اند. داور این دیدار یانگ جو کیم بود.

20. دربی پنجاهم - 5 اسفند 1379 (ورزشگاه آزادی): در این دیدار پرسپولیس بیش از رقیب خود فرصت داشت و به ویژه علی کریمی چهره شاخص سرخپوشان بود که چند بار برابر هادی طباطبایی یا شیر کپنهاگ آن روزها ناکام ماند. در دقیقه 72 علیرضا اکبرپور با فرار به سمت دروازه پرسپولیس توانست گل برتری استقلال را به ثمر برساند و یکی از خاطرات تلخ هواداران پرسپولیس و البته شیرین برای استقلال را رقم بزند.

21. دربی پنجاه و سوم - 20 دی 1381 (ورزشگاه یادگار امام تبریز): تعمیر ورزشگاه آزادی این دیدار را به ورزشگاه یادگار امام تبریز کشاند اما بیش از این اتفاق گل ثانیه 47 علی سامره که البته نزد هواداران استقلال به گل 30 ثانیه معروف شده در این دربی ماندگار شده و عنوان سریعترین گل را نیز تاکنون به خود اختصاص داده است. با این حال این گل تا پایان ماندگار نبود و علی انصاریان در دقیقه 70 از روی نقطه پنالتی گل تساوی را به ثمر رساند. داور این دیدار روبرتو روزتی ایتالیایی بود.

22. دربی پنجاه و پنجم - 25 مهر 1382 (ورزشگاه آزادی): پرسپولیس با وینگو بگوویچ آغازی قدرتمندانه‌ در لیگ برتر داشت و بسیاری تصور می‌کردند که پرسپولیس وینگو بتواند فاتح دربی شود اما برخلاف انتظارها استقلال به آسانی پرسپولیس را شکست داد. استقبال از این بازی به اندازه ای بود که در همان یک ساعت و نیم ابتدایی بلیت فروشی، تمام بلیت‌ها فروخته و ظرفیت ورزشگاه تکمیل شده بود. علی سامره(8) و محمود فکری(57) برای استقلال گلزنی کردند و عیسی ترائوره در دقیقه 70 تک گل پرسپولیس را به ثمر رساند تا اولین گلزن خارجی دربی لقب بگیرد. پائولو کاستا پرتغالی داور این دیدار بود.

23.دربی پنجاه و هشتم - 7 اسفند 1383(ورزشگاه آزادی): دیداری خاطره انگیز که در آخرین دقایق سرنوشت آن تغییر کرد. تمام گل‌های این دیدار در نیمه دوم به ثمر رسید. ابتدا رضا عنایتی در دقیقه 57 استقلال را پیش انداخت اما 2 گل  شیث رضایی(67) و سهراب انتظاری(84)هواداران پرسپولیس را به برتری امیدوار کرد. با این حال شلیک محمود فکری در دقیقه 87 و گل پیروز قربانی در دقیقه 93 سبب شد استقلال در مقابل چشمان بهت زده هواداران پرسپولیس به پیروزی برسد. 80 هزار نفر تماشاگر این دیدار بودند و والنتین ایوانف قضاوتش را بر عهده داشت.

24. دربی شصت و یکم - 12 آبان 1385 (ورزشگاه آزادی): در این دیدار شرایط برعکس دربی پنجاه و پنجم بود. استقلال تیمی بود که به نظر می رسید شانس بیشتری برای پیروزی داشته باشد اما پرسپولیس با مصطفی دنیزلی این دیدار را به سود خود خاتمه داد و افسانه شکست ناپذیری خود در دربی تهران را کلید زد. امیر حسین صادقی در دقیقه 16 استقلال را پیش انداخت اما مهرزاد معدنچی در دقیقه 22 گل تساوی را زد. مهرداد اولادی در دقیقه 77 توپ را از بالای دستان مهدی رحمتی وارد دروازه استقلال کرد و گل برتری تیمش را به ثمر رساند. این دیدار 90 هزار تماشاگر داشت و آلفونسو پرز داور آن بود.

25. دربی 63 و 64 - 1386 (ورزشگاه آزادی): این 2 دربی در سال 87 به این دلیل شهرت پیدا کرد که امید روانخواه و محسن خلیلی در هر 2 دیدار رفت و برگشت برای تیم خود گلزنی کردند و این دو بازی با تساوی یک بر یک پایان یافت تا این دو بازیکن لقب «رفت و برگشت» بگیرند.

در هر دو دربی روانخواه استقلال را پیش انداخت و خلیلی گل تساوی پرسپولیس را به ثمر رساند.

26. دربی شصت و پنجم - 12 مهر 1387(ورزشگاه آزادی): پس از 13 سال در این دیدار تنها داور وسط یعنی سعد کمیل کویتی خارجی بود و 2 کمک داور ایرانی در دربی حضور داشتند. آرش برهانی دقیقه 47 استقلال را پیش انداخت اما علی کریمی در دقیقه 87 گل تساوی پرسپولیس را وارد دروازه استقلال کرد.

27. دربی شصت و ششم - 25 بهمن 1387(ورزشگاه آزادی): مجتبی جباری در دقیقه 56 استقلال را پیش انداخت. یکبار دیگر کابوس شکست تا دقایق پایانی برای هواداران پرسپولیس به وجود آمد اما خطای هند عجیب علیزاده سبب شد پرسپولیس در دقیقه 94 صاحب ضربه پنالتی شود و مازیار زارع این پنالتی را گل کرد تا این دربی نیز با تساوی پایان یابد. در این دیدار برای اولین بار بعد از 14 سال یک داور ایرانی یعنی محسن ترکی بازی را قضاوت کرد تا سنت استفاده از داوران خارجی شکسته شود.

28. دربی شصت و هشتم - 14 بهمن 1388(ورزشگاه آزادی): بعد از شش تساوی پیاپی هواداران دو تیم به امید پیروزی یکی از دو تیم به دربی 68 آمدند. گل دقیقه 16 فرهاد مجیدی رنگ این رویا را آبی کرد اما هادی نوروزی در دقیقه 36 بازی را به تساوی کشاند و شوت دیدنی کریم باقری در دقیقه 86 گل برتری پرسپولیس را رقم زد تا سرخپوشان 2 بر یک دربی پایتخت را به سود خود خاتمه دهند.

29. دربی شصت و نهم - 23 مهر 1389(ورزشگاه آزادی): تماشاگران دو تیم به تساوی بدون گل رضایت داده بودند که در دقیقه 1+90 صحنه به یاد ماندنی این دیدار اتفاق افتاد. فرهاد مجیدی از سمت چپ استارت زد و تعقیب شیث رضایی با زمین خوردن او بی نتیجه ماند تا مجیدی گل برتری استقلال را وارد دروازه پرسپولیس کند و این دربی و شعر معروف آن به خاطره خوب هواداران استقلال تبدیل شود.

به گزارش تسنیم، در این دیدار مسعود مرادی داور بود و گلی که در نیمه نخست توسط محمد نوری برای پرسپولیس زده شد و مرتضی کریمی کمک داور بازی آن را آفساید اعلام کرد از دیگر حوادث بحث برانگیز این بازی بود. کریمی پس از آن بازی اعلام کرد که اشتباه کرده و به همین دلیل از پرسپولیسی‌ها معذرت‌خواهی کرد.

30. دربی هفتاد و یکم - 25 شهریور 1390 (ورزشگاه آزادی): نخستین تجربه پرسپولیس با حمید استیلی بسیار ناگوار بود. 12 سال بود که هیچکدام از دو تیم با اختلاف بیش از یک گل پیروز نشده بودند اما در این دیدار استقلال به آسانی و 2 بر صفر رقیب خود را شکست داد. فرهاد مجیدی(14) و مجتبی جباری(81) در این دیدار 2 گل به ثمر رساندند تا استقلال پیروز، حبیب کاشانی برکنار و رویانیان مدیرعامل پرسپولیس شود.

31. دربی هفتاد و سوم - 18 آذر 1390 (ورزشگاه آزادی): در جام حذفی بار دیگر پرسپولیس و استیلی به استقلال رسیدند. بازی در وقت قانونی بدون گل تمام شد اما 3 گل از مجتبی جباری(96٫98) و  اسماعیل شریفات(105) هم سبب حذف سرخپوشان شد و هم حکم اخراج استیلی از پرسپولیس را صادر کرد.

داور این دیدار هدایت ممبینی بود و 70 هزار نفر تماشاگر در ورزشگاه حضور داشتند.

32. دربی هفتاد و چهارم - 13 بهمن 1390 (ورزشگاه آزادی): شبی استثنایی و خاطره انگیز برای هواداران پرسپولیس؛ میلاد میداوودی(32) و فریدون زندی(50) برای استقلال گلزنی کردند تا به نظر برسد افسانه سوبله، چوبله بر روایت شکست ناپذیری دنیزلی و مهدوی کیا در دربی غلبه خواهد کرد. اخراج مهرداد اولادی و 10 نفره شدن پرسپولیس جای تردید در مقابل تیره بختی پرسپولیس نگذاشته بود اما ناگهان مهدوی‌کیا و ایمون زاید به برگ برنده پیرمرد ترکیه‌ای تبدیل شدند.

ایمون زاید(83،82و1+90) هت تریک کرد تا خاطره شیرین پرسپولیسی‌ها رقم بخورد.

به گزارش تسنیم، در طول 44 سال برگزاری دربی خاطرات تلخ و شیرین بسیاری برای هواداران دو تیم استقلال و پرسپولیس باقی مانده است. بزرگان و مفاخر فوتبال ایران در ترکیب این دو تیم به میدان رفتند و چه بسیار از نام آوران این دو باشگاه که امروز دیگر در میان ما نیستند و چهره در نقاب خاک کشیده‌اند. با این حال فوتبال و دربی همچنان ادامه دارد و هواداران پر هیاهوی دو تیم سرشار از اضطراب، هیجان و امید برای جمعه 15 شهریور 92 و دربی هفتاد و هفتم رویا پردازی می‌کنند.


مـنـبـع  :  تـسـنِـم  www.tasnimnews.com


منبع 2  :  مشرق  www.mashreghnews.ir


====================================

مـطـالـب مـرتـبـط :  کـلـیـد کـنـیـد


چـگـونـگـی پـیـدایـش نـمـاد 6 و 4 سـرخـابـی‌هـا


کری پرسپولیسی‌ها و استقلالی‌ها


" 6تایی‌ها" و "عدد 4" چگونه سمبل سرخابی‌ها شد؟


پشت پرده و تاریخچه شهرآوردهای بزرگ ایران و جهان


ماجرای سفر تیم ملی فوتبال به جبهه سال 1362


جنجال رکورد دار سیلی در دربی


بازیکنی که 10دقیقه پس از دربی پدرش فوت کرد


درگیری محرمی و قلعه‌نویی در جنجالی‌ترین دربی


زیباترین گل‌های دربی


 یادماندنی‌ترین عکس‌های ورزشی تاریخ 


غیرت "قیصر" در "بازی قرن"


ستارگان خاطره‌سازی که معلم اخلاق به فوتبال معرفی کرد


وحشیانه‌ترین خطای تاریخ فوتبال


یکی از ماندگارترین گل‌های تاریخ جام‌جهانی


پایان حکمرانی سلطان در تیم ملی


جنجال رکورد دار سیلی در دربی
========================================

از سیلی تا مشت های به یادماندنی دربی!


دیدارهای تیم‌های استقلال و پرسپولیس، این دو تیم پر طرفدار تهرانی همیشه شور و حال خاصی داشته‌است. نگاهی داریم به حاشیه‌های جنجالی و جالب دیدارهای پرسپولیس و استقلال از گذشته‌های دور تاکنون؛ که در نوع خود جالب است .
تابناک: داربی سنتی فوتبال ایران که می‌توان آن را معروف‌ترین داربی آسیا دانست، رقابتی 44 ساله است که اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را در دل خود جای داده است. نخستین داربی پایتخت شانزدهم فروردین‌ سال 47 با تساوی بدون گل به پایان رسید و دو تیم بعدازظهر فردا برای هفتاد و ششمین بار رودر‌روی یكدیگر قرار خواهند گرفت.

 تابه حال استقلال 24 بار و پرسپولیس 19 مرتبه در داربی پیروز شده‌اند و در 32 بازى دیگر دو تیم به نتیجه مساوى رضایت دادند. طی 75 رقابت گذشته گل‌ها و صحنه‌های زشت و زیبای زیادی در داربی پرهیجان پایتخت رقم خورده و تاریخ این مسابقه پر است از اتفاقاتی كه تا قبل از وقوع هرگز قابل پیش‌بینی نبودند. داربی تهران گاهی چنان ملال آور و كسالت بار است كه در طول 90 دقیقه حتی یك موقعیت خطرناك هم روی دروازه‌ها خلق نمی‌شود و گاهی در مدت زمان كمتر از 10 دقیقه نقطه اوج هیجان را به تصویر می‌كشد.
 
سیلی اصلی ! : عزیز اصلی، دروازه‌بان ‌سال‌های دور پرسپولیس‌تن‌ها بازیکنی است که در تاریخ داربی‌ها دو مرتبه با سیلی‌گونه داور مسابقه را نوازش کرده است. در‌سال ۴۸ ابوالقاسم حاج‌ابوالحسن و در‌سال ۴۹ مرحوم ارشد برازنده طعم سیلی‌های عزیز را چشیدند!

اولین توفان داربی: در پنجمین رویارویی سرخابی‌ها در سوم مهر سال 1349، ابتدا پرسپولیس با گل‌های علی پروین (7) و حسین کلانی (23) از حریف پیش افتاد اما توفان 20 دقیقه پایانی استقلال، شکست 3 بر 2 پرسپولیس را رقم زد. آبی‌پوشان در این بازی توسط جواد قراب (73)، کارو حق وردیان (87) و عباس مژدهی (88) به گل رسیدند.
 
نخستین دیدار نیمه تمام : داربی تهران از همان ابتدای تولد با درگیری‌های بازیکنان و مربیان دو تیم عجین شده و حتی 3 مرتبه به دلیل شدت درگیری‌ها نیمه تمام مانده است. نخستین بار در روز 18 آذر 1352 و در مسابقه‌ای که «رودولف شوئرر» داور سرشناس سوئیسی قضاوت آن را برعهده داشت،‌ داربی به درگیری كشیده شد. استقلالی‌ها پس از شکست 6 بر صفر در داربی دنبال جبران آن باخت بودند و حساسیت بالا باعث شد بازیکنان دو تیم در چند صحنه با همدیگر درگیر شوند.
 
داربی شش تایی‌ها: دوازدهمین رویارویی استقلال و پرسپولیس در روز شانزدهم شهریورماه سال 1352، تاریخی‌ترین رقابت بین دو تیم تا به امروز محسوب می‌شود. برتری 6 بر صفر پرسپولیس با گل‌های حسین کلانی (32)، ایرج سلیمانی (45 و 56) و همایون بهزادی (50 و 86 و 90) زمینه‌ساز نماد «6 تایی‌ها» شد که تا به امروز در کری‌خوانی‌ها علیه آبی‌ها استفاده می‌شود. با توجه به برگزاری همزمان این بازی با مسابقات جهانی کشتی آزاد 1972 در ورزشگاه شهید حیدرنیا فعلی، گروه فیلمبرداری به زمین فوتبال اعزام نشد و به همین دلیل هیچ فیلم یا عكسی از این مسابقه در دست نیست.
 
پرتماشاگرترین بازی : جمعه 22 مهرماه 1362 بیست و ششمین داربی سرخابی‌ها برگزار شد. آنچه این دیدار را در خاطره‌ها جاودانه کرد، حضور تماشاگران بی‌شمار در استادیوم آزادی بود. در آن روز سرد هزاران تماشاگر روانه استادیوم آزادی شدند تا بازی را از نزدیک ببینند. تعداد تماشاگران به حدی بود که حتی کنار زمین و روی پیست تارتان ورزشگاه آزادی و تا بالای نورافکن‌ها هم پر از تماشاچی شده بود. صد و بیست هزار نفر بازی را دیدند و استقلال با تك گل پرویز مظلومی رقیب دیرینه را مغلوب کرد.
 
جنجالی‌ترین داربی: پانزدهم دی‌ماه سال 1373 سرخابی‌ها بعد از دو سال وقفه، یکی از پرحاشیه‌ترین داربی‌های بعد از انقلاب را برگزار کردند. قضاوت احمد ابهران مقدمه‌ای بر جنجال برانگیزترین بازی تاریخ فوتبال ایران بود. اوج تنش این بازی در دقیقه ۸۸ و با درگیری شدید مجتبی محرمی و امیر قلعه‌نویی رخ داد که داور هر دو بازیکن را اخراج کرد. در ادامه تماشاگران عصبانی و خشمگین پرسپولیس كه پیروزی 2 بر صفر را با تساوی 2 بر 2 عوض كرده بودند از ضلع شمالی ورزشگاه به داخل زمین ریختند و بازی تعطیل شد. تلویزیون چند ثانیه‌ از این درگیری را پخش کرد اما ناگهان تصاویر قطع شد. چند روز بعد فدراسیون فوتبال به دلیل هجوم تماشاگران پرسپولیس به زمین، بازی را ۳ بر صفر به سود استقلال اعلام کرد و بازیکنانی که با هم درگیری داشتند را با محرومیت‌های سنگین جریمه کرد. مجتبی محرمی، احمدرضا عابدزاده و رضا شاهرودی، به ترتیب 3، 2 و یک‌سال محروم شدند. پیوس، فکری، ورمزیار و غفوری‌های‌اصل هم هر کدام ۶ ماه محروم شدند.
 
شکستن طلسم هفت ساله : خبر نداشتم با گلی که در دقیقه 87 به ثمر رساندم، پس از 7 سال باعث پیروزی پرسپولیس مقابل استقلال شدم، این صحبت ادموند بزیک بعد از گلزنی در داربی شماره 42 در سال 1375 بود، گلی که در نخستین حضورش در داربی تهران به ثمر رساند. این گل با موسیقی سریال گل پامچال تلفیق شد و هواداران پرسپولیس شعار «گل بزیک، گل بزیک، بیرون بیا...» را سال‌ها در محل برگزاری دیدارهای این تیم سر می‌دادند.
 
داربی نه نفره: یکی از معروف‌ترین تقابل‌های آبی و قرمز پایتخت به بازی دو تیم در مهر 1378 بازمی‌گردد. در آن مسابقه پرسپولیس در نیمه نخست با اخراج نادر محمدخانی و اسماعیل حلالی 9 نفره شد اما استقلالی‌ها نتوانستند در دقایق باقی‌مانده بازی دروازه سرخپوشان را باز کنند تا این مسابقه هم به دلیل مقاومت 9 نفره پرسپولیس مشهور شود.
 
درگیری در زمین داربی: پیوستن مهدی هاشمی‌نسب از پرسپولیس به استقلال و اولین حضور او در داربی با پیراهن آبی، حساسیت داربی یك‌شنبه هشتم اسفند 1378 را مضاعف کرده بود. در آن بازی نیمه نخست بدون گل به پایان رسید اما بالاخره در دقیقه 57 قفل دروازه‌ها توسط بهروز رهبری‌فرد شکست. 10 دقیقه بعد محمد نوازی بازی را به تساوی کشاند و در دقیقه 86 مهدی هاشمی‌نسب دروازه پرسپولیس را باز کرد و در مراسم شادی پس از گلش به حالت اغما فرو رفت. در ادامه علی کریمی در دقیقه 89 بازی را به تساوی کشاند اما در ثانیه‌های آخر مسابقه بود که پرویز برومند، دروازه‌بان استقلال با مشت به صورت پایان رافت، مهاجم پرسپولیس کوبید و کتک‌کاری بازیکنان شروع شد.
 
پایان طلسم استقلال: پس از 9 بازی متوالی و بردهای پیاپی پرسپولیس در داربی، استقلال سرانجام توانست در داربی پنجاهم با فرار علیرضا اکبرپور در دقیقه 72 و ضربه دقیق این بازیكن به جاده موفقیت در داربی‌ها بازگردد.
 
مشت برومند : سال 79 برومند با مشت به صورت پایان رافت مهاجم پرسپولیس کوبید و یک سال و نیم محروم شد. به همین دلیل پرویز برومند یکی از بازیکنانی است که نام وی سال ها در ذهن علاقمندان به فوتبال باقی مانده است.

سریعترین گل: علی سامره در پنجاه و سومین رویارویی سرخابی‌ها سریعترین گل تاریخ این رقابت سنتی را به ثمر رساند. مسابقه‌ای که در تبریز برگزار شد و سامره در آن لقب «علی 30 ثانیه» را از آن خود کرد.
 
شیرین‌كاری‌های شیث: شیث رضایی سه صحنه بیادماندنی را از خود در تاریخ داربی‌‎ها به‌جا گذاشته است. نخستین آن در داربی شماره 62 بود که با به ثمر رساندن یك گل به خودی مانع از پیروزی سرخپوشان شد. در داربی 68 هم او با علیرضا حقیقی درگیری پیدا کرد که با دخالت سایر بازیکنان خصوصا كریم باقری، غائله ختم شد. اتفاق سوم به اشتباه این مدافع در داربی 69 برمی‌گردد که تعلل كرد و باعث به ثمر رسیدن گل برتری استقلال توسط فرهاد مجیدی در دقیقه 3+90 شد.
 
پایان تساوی‌ها با شوت باقری: کریم باقری در دقیقه 87 داربی 68 با شوتی دیدنی دروازه استقلال را باز کرد تا به طلسم 6 مساوی متوالی یک بر یک در داربی‌ها پایان بدهد. همه هواداران از تساوی‌های یک بر یک خسته شده بودند و به نوعی آن را از قبل طراحی شده می‌دانستند. گل باقری به تساوی‌های ملال آور دو تیم پایان داد.
 
ماراتن پیروزی‌های استقلال: در دقیقه 3+90 داربی 69 فرهاد مجیدی از اشتباه شیث رضایی استفاده کرد و توانست دروازه پرسپولیس را باز کند. آن پیروزی سرآغازی بود بر 4 برد متوالی استقلال مقابل پرسپولیس در داربی ها. پس از این موفقیت‌ها عدد 4 به عنوان سمبل کری‌خوانی‌های هواداران آبی علیه سرخ‌های پایتخت مطرح شد.
 
هت تریک طلایی‌: ایمون زاید درحالی به عنوان بازیکن جانشین در داربی 74 وارد زمین مسابقه شد که پرسپولیس با 2 گل از استقلال عقب بود و یک بازیکن هم کمتر داشت. مصطفی دنیزلی پس از این اتفاقات ایمون زاید را وارد زمین كرد. این بازیكن در فاصله زمانی 10 دقیقه 3 بار دروازه استقلال را باز کرد تا هم هت‌تریک کند و هم پایان دوران پیروزهای متوالی استقلال را رقم بزند.


=====================================================


چند تا عکس علاوه بر تک عکس مشرق از 6تایی سال52 تو مجله دنیای ورزش همون سال به چاپ رسیده......علاقه مندان استقلالی که فقط تو کار تکذیب 6تایی هستند را به دیدن این عکس ها دعوت می نماییم ......
ستاد کل 6تایی سال 1352  .

============


آیا میدانید بین دربی های ۳۷ و ۳۸، ۲ سال فاصله وجود دارد؟
آیا میدانید چرا؟
به دلیل اینکه استقلالیا، سال های ۷۱ و ۷۲، تو دسته ۳، داشتن با تیم سر کوچشون، برای صعود به دسته ۲ می جنگیدن .

===========

دوستان آبی زیاد به این 4 تا برد ننازن که خودشونم میدونن این بردها رو چطور بدست آوردند!
توی همین دربی که عکسش رو گذاشتین و دوستان دارن تن شعرا رو با این الفاظ میلرزونن! پرسپولیس با وجودی که توسط آقایان در ضعیف ترین حالت خودش قرار داشت و پر شده بود از بازیکنانی نظیر شیث و علیرضا محمد و غیره ... استقلال رو به توپ بسته بود و اگه حافظه آقایون یاری نمیکنه بهتره بازی رو تهیه کنن و ببینن!
برد با لطف کمک داور موتوری در افساید گرفتن گل محمد نوری ...
بازی جام حذفی هم که دیگه اوج هنر و خلاقیت آقایون عزیز محمدی و جک تیری دی و سازمان ضد دوپینگ!! بود
پنالتی از دست رفته پرسپولیس روی غلامرضا رضایی توسط یار دوازدهم آبی ها
و...
پس لطفا زیاد دلخوش این 4 ساختگی نباشید
در ضمن آقای ناشناس اگه ما دلخوش به تاریخیم بخاطر اینه که توی میدون و بدون کمک امثال عزیزمحمدی و داور و کمک داور و دوپینگ 6 تا به تیمتون زدیم .

==========

4 یه عدد ساختگی و جعلیه به دو دلیل:
1- اگه منظورمون تعداد گل های فرهاد مجیدی به پرسپولیس باشه که بازیکنان بسیار زیادی در دو تیم بودن که خیلی بیشتر از این ها در دربی گلزنی کردن مثل هاشمی نسب (4 گل) و حسین کلانی (7 گل).
2- اگه منظور 4 برد پیاپی استقلال باشه که اینم صحت نداره چون پس از اولین برد استقلال در سال 89 ، بازی دوم دو تیم در جام ولایت 2 بر 2 مساوی شد و همون جا نوار پیروزی های به اصطلاح پیاپی استقلال قطع شد.
من از روی سند حرف می زنم اگه باور ندارید میتونید تحقیق کنید.

=============

روزنامه های قدیم که هست
من به شخصه چندینتا روزنامه قدیمی دیدم که میگه "پرسپولیس تاج را با 6 گل به زمین کوباند...!"
آقا اصلا شیش تایی شدنتون بی مدرکه
خب 10-10-3  ایمن زاید رو چیکارش میخواین بکنین؟؟؟؟

==================================================

 
نـویـسـنـده سـایـت
تاسیس
لـیـنـکـسـتـان
لـیـنـکـدونـی
صـفـحـات جـانـبـی
لینک های مفید
برچسب ها